"ciñir" meaning in All languages combined

See ciñir on Wiktionary

Verb [Asturian]

IPA: /θiˈɲiɾ/, [θiˈɲiɾ]
Rhymes: -iɾ Etymology: Etymology tree Proto-Indo-European *kenk- Proto-Italic *kengō? Latin cingere Asturian ciñir Inherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”). Etymology templates: {{etymon|ast|:inh|la:cingō<alt:cingere>|id=surround|text=++|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *kenk- Proto-Italic *kengō? Latin cingere Asturian ciñir Inherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”). Head templates: {{head|ast|verb|||head=|sort=}} ciñir, {{ast-verb}} ciñir Inflection templates: {{ast-conj-ir|ciñ}}, {{ast-conj-table|cond_1pl=ciñiríemos/ciñiríamos|cond_1sg=ciñiría|cond_2pl=ciñiríeis/ciñiríais|cond_2sg=ciñiríes|cond_3pl=ciñiríen|cond_3sg=ciñiría|futr_ind_1pl=ciñiremos|futr_ind_1sg=ciñiré|futr_ind_2pl=ciñiréis|futr_ind_2sg=ciñirás|futr_ind_3pl=ciñirán|futr_ind_3sg=ciñirá|gerundive=ciñiendo|impf_ind_1pl=ciñíemos/ciñíamos|impf_ind_1sg=ciñía|impf_ind_2pl=ciñíeis/ciñíais|impf_ind_2sg=ciñíes|impf_ind_3pl=ciñíen|impf_ind_3sg=ciñía|impf_sub_1pl=ciñiéremos/ciñiéramos|impf_sub_1sg=ciñiere/ciñiera|impf_sub_2pl=ciñiereis/ciñierais|impf_sub_2sg=ciñieres/ciñieras|impf_sub_3pl=ciñieren/ciñieran|impf_sub_3sg=ciñiere/ciñiera|impr_2pl=ciñíi|impr_2sg=ciñi|infinitive=ciñir|part_f=ciñida|part_f-p=ciñíes|part_m=ciñíu|part_m-p=ciñíos|part_n=ciñío|plup_ind_1pl=ciñiéremos/ciñiéramos|plup_ind_1sg=ciñiere/ciñiera|plup_ind_2pl=ciñiereis/ciñierais|plup_ind_2sg=ciñieres/ciñieras|plup_ind_3pl=ciñieren/ciñieran|plup_ind_3sg=ciñiere/ciñiera|pres_ind_1pl=ciñimos|pres_ind_1sg=ciño|pres_ind_2pl=ciñís|pres_ind_2sg=ciñes|pres_ind_3pl=ciñen|pres_ind_3sg=ciñe|pres_sub_1pl=ciñamos|pres_sub_1sg=ciña|pres_sub_2pl=ciñáis|pres_sub_2sg=ciñas|pres_sub_3pl=ciñan|pres_sub_3sg=ciña|pret_ind_1pl=ciñiemos/ciñimos|pret_ind_1sg=ciñí|pret_ind_2pl=ciñiestis/ciñistis|pret_ind_2sg=ciñiesti/ciñisti|pret_ind_3pl=ciñieron|pret_ind_3sg=ciñió}} Forms: no-table-tags [table-tags], ciñir [infinitive], ciñiendo [gerund], m ciñíu [participle], f ciñida [participle], n ciñío [participle], m pl ciñíos [participle], f pl ciñíes [participle], ciño [first-person, indicative, present, singular], ciñes [indicative, present, second-person, singular], ciñe [indicative, present, singular, third-person], ciñimos [first-person, indicative, plural, present], ciñís [indicative, plural, present, second-person], ciñen [indicative, plural, present, third-person], ciñía [first-person, imperfect, indicative, singular], ciñíes [imperfect, indicative, second-person, singular], ciñía [imperfect, indicative, singular, third-person], ciñíemos [first-person, imperfect, indicative, plural], ciñíamos [first-person, imperfect, indicative, plural], ciñíeis [imperfect, indicative, plural, second-person], ciñíais [imperfect, indicative, plural, second-person], ciñíen [imperfect, indicative, plural, third-person], ciñí [first-person, indicative, preterite, singular], ciñiesti [indicative, preterite, second-person, singular], ciñisti [indicative, preterite, second-person, singular], ciñió [indicative, preterite, singular, third-person], ciñiemos [first-person, indicative, plural, preterite], ciñimos [first-person, indicative, plural, preterite], ciñiestis [indicative, plural, preterite, second-person], ciñistis [indicative, plural, preterite, second-person], ciñieron [indicative, plural, preterite, third-person], ciñiere [first-person, indicative, pluperfect, singular], ciñiera [first-person, indicative, pluperfect, singular], ciñieres [indicative, pluperfect, second-person, singular], ciñieras [indicative, pluperfect, second-person, singular], ciñiere [indicative, pluperfect, singular, third-person], ciñiera [indicative, pluperfect, singular, third-person], ciñiéremos [first-person, indicative, pluperfect, plural], ciñiéramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], ciñiereis [indicative, pluperfect, plural, second-person], ciñierais [indicative, pluperfect, plural, second-person], ciñieren [indicative, pluperfect, plural, third-person], ciñieran [indicative, pluperfect, plural, third-person], ciñiré [first-person, future, indicative, singular], ciñirás [future, indicative, second-person, singular], ciñirá [future, indicative, singular, third-person], ciñiremos [first-person, future, indicative, plural], ciñiréis [future, indicative, plural, second-person], ciñirán [future, indicative, plural, third-person], ciñiría [conditional, first-person, indicative, singular], ciñiríes [conditional, indicative, second-person, singular], ciñiría [conditional, indicative, singular, third-person], ciñiríemos [conditional, first-person, indicative, plural], ciñiríamos [conditional, first-person, indicative, plural], ciñiríeis [conditional, indicative, plural, second-person], ciñiríais [conditional, indicative, plural, second-person], ciñiríen [conditional, indicative, plural, third-person], ciña [first-person, present, singular, subjunctive], ciñas [present, second-person, singular, subjunctive], ciña [present, singular, subjunctive, third-person], ciñamos [first-person, plural, present, subjunctive], ciñáis [plural, present, second-person, subjunctive], ciñan [plural, present, subjunctive, third-person], ciñiere [first-person, imperfect, singular, subjunctive], ciñiera [first-person, imperfect, singular, subjunctive], ciñieres [imperfect, second-person, singular, subjunctive], ciñieras [imperfect, second-person, singular, subjunctive], ciñiere [imperfect, singular, subjunctive, third-person], ciñiera [imperfect, singular, subjunctive, third-person], ciñiéremos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], ciñiéramos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], ciñiereis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], ciñierais [imperfect, plural, second-person, subjunctive], ciñieren [imperfect, plural, subjunctive, third-person], ciñieran [imperfect, plural, subjunctive, third-person], ciñi [imperative, second-person, singular], ciñíi [imperative, plural, second-person]
  1. To adjust
    Sense id: en-ciñir-ast-verb-VCW~P1iv Categories (other): Asturian entries with etymology texts, Asturian entries with etymology trees, Asturian entries with incorrect language header, Asturian links with redundant alt parameters, Asturian links with redundant wikilinks, Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymology trees Disambiguation of Asturian entries with etymology texts: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with etymology trees: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian links with redundant alt parameters: 15 21 33 31 Disambiguation of Asturian links with redundant wikilinks: 14 22 33 31 Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 15 20 34 31 Disambiguation of Pages with 1 entry: 16 22 28 34 Disambiguation of Pages with entries: 23 26 25 26 Disambiguation of Pages with etymology trees: 24 26 25 25
  2. To surround
    Sense id: en-ciñir-ast-verb-4hz1FL6y Categories (other): Asturian entries with etymology texts, Asturian entries with etymology trees, Asturian entries with incorrect language header, Asturian links with redundant alt parameters, Asturian links with redundant wikilinks, Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymology trees Disambiguation of Asturian entries with etymology texts: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with etymology trees: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian links with redundant alt parameters: 15 21 33 31 Disambiguation of Asturian links with redundant wikilinks: 14 22 33 31 Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 15 20 34 31 Disambiguation of Pages with 1 entry: 16 22 28 34 Disambiguation of Pages with entries: 23 26 25 26 Disambiguation of Pages with etymology trees: 24 26 25 25
  3. (pronominal) To get used to Tags: pronominal
    Sense id: en-ciñir-ast-verb-XtjFBKR9 Categories (other): Asturian entries with etymology texts, Asturian entries with etymology trees, Asturian entries with incorrect language header, Asturian links with redundant alt parameters, Asturian links with redundant wikilinks, Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymology trees Disambiguation of Asturian entries with etymology texts: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with etymology trees: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian links with redundant alt parameters: 15 21 33 31 Disambiguation of Asturian links with redundant wikilinks: 14 22 33 31 Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 15 20 34 31 Disambiguation of Pages with 1 entry: 16 22 28 34 Disambiguation of Pages with entries: 23 26 25 26 Disambiguation of Pages with etymology trees: 24 26 25 25
  4. (pronominal) To get into (an activity) Tags: pronominal
    Sense id: en-ciñir-ast-verb-0f-zDYeS Categories (other): Asturian entries with etymology texts, Asturian entries with etymology trees, Asturian entries with incorrect language header, Asturian links with redundant alt parameters, Asturian links with redundant wikilinks, Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymology trees Disambiguation of Asturian entries with etymology texts: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with etymology trees: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 15 21 32 32 Disambiguation of Asturian links with redundant alt parameters: 15 21 33 31 Disambiguation of Asturian links with redundant wikilinks: 14 22 33 31 Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 15 20 34 31 Disambiguation of Pages with 1 entry: 16 22 28 34 Disambiguation of Pages with entries: 23 26 25 26 Disambiguation of Pages with etymology trees: 24 26 25 25
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": ":inh",
        "3": "la:cingō<alt:cingere>",
        "id": "surround",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *kenk-\nProto-Italic *kengō?\nLatin cingere\nAsturian ciñir\nInherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”).",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *kenk-\nProto-Italic *kengō?\nLatin cingere\nAsturian ciñir\nInherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ast-conj-ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "m ciñíu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "f ciñida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "n ciñío",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "m pl ciñíos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "f pl ciñíes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ciño",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñís",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiesti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñisti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñió",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiestis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñistis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñierais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñierais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ciñir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ciñir",
      "name": "ast-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ci‧ñir"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ci‧ñir"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ciñ"
      },
      "name": "ast-conj-ir"
    },
    {
      "args": {
        "cond_1pl": "ciñiríemos/ciñiríamos",
        "cond_1sg": "ciñiría",
        "cond_2pl": "ciñiríeis/ciñiríais",
        "cond_2sg": "ciñiríes",
        "cond_3pl": "ciñiríen",
        "cond_3sg": "ciñiría",
        "futr_ind_1pl": "ciñiremos",
        "futr_ind_1sg": "ciñiré",
        "futr_ind_2pl": "ciñiréis",
        "futr_ind_2sg": "ciñirás",
        "futr_ind_3pl": "ciñirán",
        "futr_ind_3sg": "ciñirá",
        "gerundive": "ciñiendo",
        "impf_ind_1pl": "ciñíemos/ciñíamos",
        "impf_ind_1sg": "ciñía",
        "impf_ind_2pl": "ciñíeis/ciñíais",
        "impf_ind_2sg": "ciñíes",
        "impf_ind_3pl": "ciñíen",
        "impf_ind_3sg": "ciñía",
        "impf_sub_1pl": "ciñiéremos/ciñiéramos",
        "impf_sub_1sg": "ciñiere/ciñiera",
        "impf_sub_2pl": "ciñiereis/ciñierais",
        "impf_sub_2sg": "ciñieres/ciñieras",
        "impf_sub_3pl": "ciñieren/ciñieran",
        "impf_sub_3sg": "ciñiere/ciñiera",
        "impr_2pl": "ciñíi",
        "impr_2sg": "ciñi",
        "infinitive": "ciñir",
        "part_f": "ciñida",
        "part_f-p": "ciñíes",
        "part_m": "ciñíu",
        "part_m-p": "ciñíos",
        "part_n": "ciñío",
        "plup_ind_1pl": "ciñiéremos/ciñiéramos",
        "plup_ind_1sg": "ciñiere/ciñiera",
        "plup_ind_2pl": "ciñiereis/ciñierais",
        "plup_ind_2sg": "ciñieres/ciñieras",
        "plup_ind_3pl": "ciñieren/ciñieran",
        "plup_ind_3sg": "ciñiere/ciñiera",
        "pres_ind_1pl": "ciñimos",
        "pres_ind_1sg": "ciño",
        "pres_ind_2pl": "ciñís",
        "pres_ind_2sg": "ciñes",
        "pres_ind_3pl": "ciñen",
        "pres_ind_3sg": "ciñe",
        "pres_sub_1pl": "ciñamos",
        "pres_sub_1sg": "ciña",
        "pres_sub_2pl": "ciñáis",
        "pres_sub_2sg": "ciñas",
        "pres_sub_3pl": "ciñan",
        "pres_sub_3sg": "ciña",
        "pret_ind_1pl": "ciñiemos/ciñimos",
        "pret_ind_1sg": "ciñí",
        "pret_ind_2pl": "ciñiestis/ciñistis",
        "pret_ind_2sg": "ciñiesti/ciñisti",
        "pret_ind_3pl": "ciñieron",
        "pret_ind_3sg": "ciñió"
      },
      "name": "ast-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 22 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 20 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 22 28 34",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 26 25 26",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 26 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To adjust"
      ],
      "id": "en-ciñir-ast-verb-VCW~P1iv",
      "links": [
        [
          "adjust",
          "adjust"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 22 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 20 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 22 28 34",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 26 25 26",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 26 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To surround"
      ],
      "id": "en-ciñir-ast-verb-4hz1FL6y",
      "links": [
        [
          "surround",
          "surround"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 22 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 20 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 22 28 34",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 26 25 26",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 26 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To get used to"
      ],
      "id": "en-ciñir-ast-verb-XtjFBKR9",
      "links": [
        [
          "get used to",
          "get used to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pronominal) To get used to"
      ],
      "tags": [
        "pronominal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 32 32",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 21 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 22 33 31",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 20 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 22 28 34",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 26 25 26",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 26 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To get into (an activity)"
      ],
      "id": "en-ciñir-ast-verb-0f-zDYeS",
      "links": [
        [
          "get into",
          "get into"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pronominal) To get into (an activity)"
      ],
      "tags": [
        "pronominal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/θiˈɲiɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[θiˈɲiɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-iɾ"
    }
  ],
  "word": "ciñir"
}
{
  "categories": [
    "Asturian entries with etymology texts",
    "Asturian entries with etymology trees",
    "Asturian entries with incorrect language header",
    "Asturian lemmas",
    "Asturian links with redundant alt parameters",
    "Asturian links with redundant wikilinks",
    "Asturian terms derived from Latin",
    "Asturian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Asturian terms derived from Proto-Italic",
    "Asturian terms derived from the Proto-Indo-European root *kenk-",
    "Asturian terms inherited from Latin",
    "Asturian terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Asturian terms inherited from Proto-Italic",
    "Asturian terms with IPA pronunciation",
    "Asturian verbs",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Rhymes:Asturian/iɾ",
    "Rhymes:Asturian/iɾ/2 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": ":inh",
        "3": "la:cingō<alt:cingere>",
        "id": "surround",
        "text": "++",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *kenk-\nProto-Italic *kengō?\nLatin cingere\nAsturian ciñir\nInherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”).",
      "name": "etymon"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *kenk-\nProto-Italic *kengō?\nLatin cingere\nAsturian ciñir\nInherited from Latin cingere, possibly from Proto-Italic *kengō, from Proto-Indo-European *kenk- (“to gird, tie”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ast-conj-ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "m ciñíu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "f ciñida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "n ciñío",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "m pl ciñíos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "f pl ciñíes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ciño",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñís",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiesti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñisti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñió",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiestis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñistis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñierais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñirán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiríen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñiereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñierais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñieran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ciñíi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ciñir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ciñir",
      "name": "ast-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ci‧ñir"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ci‧ñir"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ciñ"
      },
      "name": "ast-conj-ir"
    },
    {
      "args": {
        "cond_1pl": "ciñiríemos/ciñiríamos",
        "cond_1sg": "ciñiría",
        "cond_2pl": "ciñiríeis/ciñiríais",
        "cond_2sg": "ciñiríes",
        "cond_3pl": "ciñiríen",
        "cond_3sg": "ciñiría",
        "futr_ind_1pl": "ciñiremos",
        "futr_ind_1sg": "ciñiré",
        "futr_ind_2pl": "ciñiréis",
        "futr_ind_2sg": "ciñirás",
        "futr_ind_3pl": "ciñirán",
        "futr_ind_3sg": "ciñirá",
        "gerundive": "ciñiendo",
        "impf_ind_1pl": "ciñíemos/ciñíamos",
        "impf_ind_1sg": "ciñía",
        "impf_ind_2pl": "ciñíeis/ciñíais",
        "impf_ind_2sg": "ciñíes",
        "impf_ind_3pl": "ciñíen",
        "impf_ind_3sg": "ciñía",
        "impf_sub_1pl": "ciñiéremos/ciñiéramos",
        "impf_sub_1sg": "ciñiere/ciñiera",
        "impf_sub_2pl": "ciñiereis/ciñierais",
        "impf_sub_2sg": "ciñieres/ciñieras",
        "impf_sub_3pl": "ciñieren/ciñieran",
        "impf_sub_3sg": "ciñiere/ciñiera",
        "impr_2pl": "ciñíi",
        "impr_2sg": "ciñi",
        "infinitive": "ciñir",
        "part_f": "ciñida",
        "part_f-p": "ciñíes",
        "part_m": "ciñíu",
        "part_m-p": "ciñíos",
        "part_n": "ciñío",
        "plup_ind_1pl": "ciñiéremos/ciñiéramos",
        "plup_ind_1sg": "ciñiere/ciñiera",
        "plup_ind_2pl": "ciñiereis/ciñierais",
        "plup_ind_2sg": "ciñieres/ciñieras",
        "plup_ind_3pl": "ciñieren/ciñieran",
        "plup_ind_3sg": "ciñiere/ciñiera",
        "pres_ind_1pl": "ciñimos",
        "pres_ind_1sg": "ciño",
        "pres_ind_2pl": "ciñís",
        "pres_ind_2sg": "ciñes",
        "pres_ind_3pl": "ciñen",
        "pres_ind_3sg": "ciñe",
        "pres_sub_1pl": "ciñamos",
        "pres_sub_1sg": "ciña",
        "pres_sub_2pl": "ciñáis",
        "pres_sub_2sg": "ciñas",
        "pres_sub_3pl": "ciñan",
        "pres_sub_3sg": "ciña",
        "pret_ind_1pl": "ciñiemos/ciñimos",
        "pret_ind_1sg": "ciñí",
        "pret_ind_2pl": "ciñiestis/ciñistis",
        "pret_ind_2sg": "ciñiesti/ciñisti",
        "pret_ind_3pl": "ciñieron",
        "pret_ind_3sg": "ciñió"
      },
      "name": "ast-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "To adjust"
      ],
      "links": [
        [
          "adjust",
          "adjust"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "To surround"
      ],
      "links": [
        [
          "surround",
          "surround"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "To get used to"
      ],
      "links": [
        [
          "get used to",
          "get used to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pronominal) To get used to"
      ],
      "tags": [
        "pronominal"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "To get into (an activity)"
      ],
      "links": [
        [
          "get into",
          "get into"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pronominal) To get into (an activity)"
      ],
      "tags": [
        "pronominal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/θiˈɲiɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[θiˈɲiɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-iɾ"
    }
  ],
  "word": "ciñir"
}

Download raw JSONL data for ciñir meaning in All languages combined (12.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.